Biuro Karier

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Młodzi Zdolni Aktywni - Twórczość Naszych Studentów #1 KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI

10.04.2024

„Podróż ku przyszłości” – czyli jak rozwijać siebie i kompetencje przyszłości?

Współcześnie żyjemy w dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości, w której każdego dnia pojawiają się coraz to nowe odkrycia naukowe czy też rozwiązania technologiczne. Aby nadążyć za tymi zmianami należy inwestować w swój rozwój. Dzięki nieustannemu doskonaleniu swoich kompetencji przygotujemy się do pracy przyszłości. Zawodów, w których na co dzień będziemy stykać się z różnego rodzaju technologiami i kreatywnymi wyzwaniami. Dlatego tak ważne jest, aby już teraz rozwijać kompetencje przyszłości. To dzięki nim dostosujemy się do postępującej digitalizacji oraz zmian na rynku pracy.

Czym są kompetencje przyszłości?

Kiedy słyszmy słowo „kompetencje”, zwykle kojarzą się nam one ze wszystkim, co jest powiązane z rozwojem i doskonaleniem siebie. W samej literaturze naukowej kompetencje są definiowane na wiele sposobów. I tak oto na przykład według H. Króla kompetencje to: „predyspozycje w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw, zapewniające realizację zadań zawodowych na poziomie skutecznym i (lub) wyróżniającym, stosownie do standardów określonych przez organizację dla danego stanowiska”[1]. Wszystko zatem sprowadza się do przygotowania merytorycznego, praktyki oraz przyjęcia właściwej mentalności. Czym wobec tego będą kompetencje przyszłości? Można je określić jako: zestaw umiejętności, cech oraz posiadanej wiedzy, które są niezbędne dla skutecznego rozwoju potencjału danej osoby oraz jej funkcjonowania na dynamicznie zmieniającym się nowoczesnym rynku pracy.

Dlaczego rozwój kompetencji przyszłości jest ważny?

Obecnie żyjemy w czasach, w których ciągły rozwój własnych kompetencji stał się wymogiem. Aby nadążyć za postępującym rozwojem technologii, należy inwestować w siebie i swoje umiejętności. Nie chodzi już tylko o formalną edukację, ale przede wszystkim zdobywanie wiedzy i doświadczenia poprzez: szkolenia, staże, webinaria, konferencje czy samokształcenie. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się trend lifelong learning. Jego kwintesencją jest bowiem założenie, iż naukę kontynuujemy przez całe życie w różnych formach i kontekstach. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie mocną pozycję na rynku pracy. Odpowiednie umiejętności, wiedza oraz doskonalenie kompetencji przyszłości czynią kandydata bardziej atrakcyjnym w oczach pracodawcy. To z kolei przekłada się na sukces zawodowy oraz większą satysfakcję z pracy. Nie można także zapomnieć, iż rozwijanie kompetencji przyszłości to doskonała strategiczna inwestycja. Zdobyte umiejętności pomogą nam dostosować się do zmian na rynku pracy oraz całkiem nowych wyzwań, czekających nas w przyszłości.

Jakie kompetencje zapewnią sukces na rynku pracy?

Wśród najczęściej wymienianych kompetencji przyszłości są między innymi:

  • Kreatywność,
  • Analityczne myślenie,
  • Inteligencja emocjonalna,
  • Przedsiębiorczość,
  • Rozwiązywanie złożonych problemów,
  • Współpraca z innymi,
  • Umiejętność adaptacji, czyli dostosowywanie się do zmian,
  • Umiejętność korzystania z technologii i narzędzi cyfrowych (w tym AI),
  • Umiejętność szybkiego uczenia się nowych rzeczy,
  • Zarządzanie talentami,
  • Kompetencje przywódcze,
  • Kompetencja kulturowa.

Zatem widać, że powyższe kompetencje dotyczą między innymi: sfery poznawczej, zarządzania sobą i innymi czy umiejętności technologicznych. Dzięki otwarciu się na nowości, pokorze dotyczącej stanu własnej niewiedzy oraz pracy nad sobą rozwiniemy przydatne umiejętności do pracy przyszłości.

Jak rozwijać kompetencje przyszłości?

Jest wiele sposób na doskonalenie kompetencji. Począwszy od edukacji formalnej (studia, studia podyplomowe), przez kursy, szkolenia, webinaria, skończywszy na książkach oraz wielu innych przydatnych narzędziach. Ważne jest jednak, aby być intencjonalnym w wyborze interesujących nas umiejętności. Zwłaszcza, że każdy zawód ma swoją własną specyfikę oraz wymagania. Warto więc korzystać z takich szkoleń i narzędzi, które pomogą nam rozwinąć się w wybranej przez nas dziedzinie. Dobrym sposobem jest także zainwestowanie w mentoring. Dzięki wiedzy i doświadczeniu mentor dzieli się z nami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi interesującej nas branży. Jednak w procesie nauki najważniejsze są otwartość oraz pokora, by zmierzyć się z tym, że rozwój to ciągły proces. Proces, wymagający czasu, w którym nagrodą jest stanie się lepszą wersją siebie.

Bibliografia i źródła internetowe:

[1] Król H.: Podstawy koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi, [w:] Król H., Ludwiczyński A. (red.): Zarządzanie zasobami ludzkimi. PWN, Warszawa 2006, s. 82. 

autor

absolwentka DIKS UPJPII

studentka SUM 1 roku KPW UPJPII

Paulina Paluch

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano