Biuro Karier

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?

Współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Zmiany bywają nagłe i szybkie. Rynek pracy stawia nowe wyzwania zarówno dla pracodawców jak i dla pracowników. Dziś pracodawcy zwracają dużą uwagę na posiadane umiejętności i kompetencje.

Obecnie największą pożądaną umiejętnością pracownika jest dostosowywanie się i podążanie za zmianą.

O możliwościach zbierania pierwszego doświadczenia warto już pomyśleć w trakcie studiów.

„Dla pracodawcy cenniejszym pracownikiem będzie taki pracownik, który podejmował różne aktywności, nawet takie, nie związane z wyuczonym zawodem, niż ten, który przez okres czekania na wymarzoną pracę / ofertę pracy  – nie robił nic, tylko czekał….”

Każda twoja aktywność zawodowa stanowi wartość . Wzmacnia twoją pozycję na rynku pracy. Pozwala nawiązywać pierwsze relacje zawodowe oraz rozwijać różne umiejętności , które będziesz mógł(a) wykorzystać w przyszłości.

Twoje działania i aktywność będziesz mógł(a) wpisać także do CV sprawiając, że będzie atrakcyjniejsze dla pracodawcy.

Podejmowane kroki są świadectwem, że jesteś zaradny(a), ambitny(a) i Ci się po prostu chce.  Nie czekasz „aż coś się samo zadzieje”. Bierzesz ster w swoje ręce.

bierz udział w szkoleniach, warsztatach, webinariach, konferencjach, seminariach,

udzielaj się aktywnie na uczelni (eventy, koła naukowe, stowarzyszenia, udział w dodatkowych zajęciach, wymiana studencka),

szukaj pracy dodatkowej / weekendowej / sezonowej, gdzie możesz rozwijać różne umiejętności przydatne w życiu zawodowym.